09 lip / Lukrecji, Weroniki, Zenona

Rozdrażew: Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci

Autor: Tomasz Słaboszewski 24 maj 15:00
Średnio o 4 zł miesięcznie od osoby wzrosną opłaty za odbiór odpadów z posesji w gminie Rozdrażew. Podwyżka jest konieczna, bo wpływy od mieszkańców nie pokryją kosztów funkcjonowania systemu.

Powodem jest wzrost cen za odbiór nieczystości na składowiskach.

 

Już po pierwszym kwartale tego roku okazało się, że wpływy z opłat za odbiór odpadów komunalnych z posesji nie pokryją kosztów. System nie zbilansuje się, a na koniec roku może z tego tytułu powstać dziura w kwocie około 100 tys. zł. – Przy obecnych stawkach, uchwalonych w 2015 roku, wpływy nie pokryją kosztów funkcjonowania systemu. I to mimo wprowadzenia środków zaoszczędzonych w roku 2017 i częściowo także 2018 – wyjaśnia wójt Rozdrażewa, Mariusz Dymarski. I przyznaje, że podwyżka jest nieunikniona. Odbiór śmieci podrożeje więc przeciętnie o około 4 zł od osoby. To o jakieś 30 procent więcej niż dotąd. 

 

W skali roku czteroosobowa rodzina z gminy Rozdrażew zapłaci za odprowadzanie posegregowanych odpadów prawie 200 zł więcej niż dotąd. Jeszcze bardziej podniesiono stawki za odbiór śmieci zmieszanych – w tej chwili to już w gminie Rozdrażew usługa luksusowa. Czteroosobowe gospodarstwo nieskłonne do selekcji odpadów zapłaci miesięcznie 105, a w ciągu roku 1.260 zł.

 

Radni przyjęli nowe stawki opłat większością głosów. Wstrzymała się jedynie trójka z opozycji. - To jest dobre miejsce na dyskusję o podjęciu działań, aby zmienić zakład odbioru odpadów, do którego jesteśmy przypisani. Bo stawka w Jarocinie wynosi 295 zł, a w Ostrowie (gdzie trafiają śmieci z Rozdrażewa – przyp. red.)- 449. Do tego różnica w odległości 10 km. To się będzie tylko potęgowało – powiedział Dawid Bała, radny z Trzemeszna. I dodał. - Powinniśmy jako rada przyjąć oświadczenie, że chcemy przystąpić do Jarocina (do Zakłądu Gospodarowania Odpadami- przyp. red.). Ceny będą rosły, a my będziemy to akceptowali w nieskończoność?

Dawid Bała wypomniał również władzom gminy, że nie skorzystały ze środków zewnętrznych na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. - Samorząd województwa wielkopolskiego miał na budowę PSZOK-ów zabezpieczone 90 mln, a rozdano niecałe 13 mln. Reszta środków była niewydatkowana, a my nasz PSZOK wybudowaliśmy za kredyt – zaznaczył Bała. I nadział się na ripostę wójta. - Pana wypowiedź pachnie charakterystycznym dla pana populizmemzaczął Mariusz Dymarski. I dalej wyjaśniał. - Gminy, które miały bazę, na której gromadziły swoje odpady, mogły czekać parę lat na ogłoszenie konkursu. My takiej bazy nie mieliśmy, bo zamknięte i zrekultywowane wysypisko w Chwałkach nie posiadało wagi ani przyłącza energetycznego. Przez pewien czas prowadziliśmy zbiórkę mobilną i nie chcę do tego wracać, bo cieszę się, że nie doszło do jakiegoś zdarzenia, które zakończyłoby się dla nas nieszczęśliwie.

 

 

Nowe stawki opłat za śmieci w gminie Rozdrażew zaczną obowiązywać od 1 lipca 2019 roku

 

Opłaty za odprowadzanie odpadów segregowanych

                                                        Dotąd                   Po podwyżce

gospodarstwo jednoosobowe - 13,50 zł              17 zł

gospodarstwo dwuosobowe -    25 zł                   33 zł

gospodarstwo trzyosobowe -     36 zł                   48 zł

gospodarstwo czteroosobowe - 46 zł                  62 zł

gospodarstwo pięcioosobowe - 55 zł                    75 zł

gospodarstwo sześcioosobowe - 63 zł                 87 zł

gospodarstwo siedmioosobowe - 70 zł                94 zł

 

 

Przy braku segregacji odpadów:

gospodarstwo jednoosobowe - 24 zł                 30 zł

gospodarstwo dwuosobowe - 45 zł                   60 zł

gospodarstwo trzyosobowe - 65 zł                   90 zł

gospodarstwo czteroosobowe - 83 zł              105 zł

gospodarstwo pięcioosobowe 100 zł                130 zł

gospodarstwo sześcioosobowe – 113 zł          150 zł

gospodarstwo siedmioosobowe - 125 zł       170 zł

 

Ostatnie komentarze