18 wrz / Irmy, Stanislawa, Ireny

Powiat Krotoszyński. Policjanci i ratownicy WOPR sprawdzali akweny [FOTO]

Autor: M.P. 20 lip 10:23
Funkcjonariusze komendy powiatowej policji w Krotoszynie wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kontrolowali akweny na terenie powiatu krotoszyńskiego.

Celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym przy zbiornikach wodnych. Tam istnieje ryzyko utonięć i innych wypadków spowodowanych nieumiejętnym korzystaniem z uroków wody – wskazuje Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

 

Patrole kontrolowały dzikie kąpieliska, miejsca objęte zakazem kąpieli oraz tereny leśne znajdujące się przy zbiornikach wodnych.

Dzikie kąpieliska mają często zróżnicowane, głębokie i niepewne dno. Niejednokrotnie strome uskoki, gdzie głębokość nawet przy brzegu może wynosić kilka metrów. Stanowią realne zagrożenie dla amatorów kąpieli wodnych. Brudna, zamulona woda może dodatkowo nieść zagrożenie w postaci skażenia – podkreślają policjanci.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE KĄPIELI:

 

  1. Kąpmy się zawsze w miejscach oznakowanych jako dozwolone do kąpieli. Tzw. "dzikie" kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

  2. Pełną satysfakcję z kąpieli możemy mieć wtedy, gdy czuwa nad nami ratownik WOPR - świadczy o tym biała flaga nad kąpieliskiem. Gdy flaga jest czerwona lub jej nie ma - kąpiel jest zabroniona.

  3. Nie wolno pływać zaraz po jedzeniu.

  4. Nie można wchodzić do wody, gdy jest się mocno rozgrzanym słońcem np. opalaniem - grozi to szokiem termicznym i omdleniem. Przed wejściem do wody trzeba schłodzić okolicę serca, karku. barków i twarzy.

  5. Absolutnie nie wolno kąpać się po spożyciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.

  6. Nadmierna brawura w wodzie spowodowała niejedno nieszczęście. Lepiej nie próbować przepływać rzekę wpław czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

  7. Skoki do wody, z dużej wysokości są niebezpieczne - grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Gdy dno i głębokość są nieznane może to grozić utratą życia. Niebezpieczne również są skoki z niedużej wysokości, ale do wody płytkiej.

  8. Rodzice dzieci nie mogą spokojnie leżeć na kocu, gdy ich pociechy kąpią się w wodzie. Wystarczy moment, aby dziecko stało się ofiarą wody. Dlatego zawsze jedno z rodziców musi czuwać bezpośrednio nad kąpiącym się maluchem.

  9. Gdy korzystamy ze sprzętu pływającego (rowery wodne. kajaki, łódki) zakładajmy zawsze kapok, nawet gdy mamy kartę pływacką. Dzieci na sprzęcie pływającym muszą zawsze obowiązkowo być ubrane w kamizelkę ratunkową. Kapok daje nam gwarancję, że gdy wypadniemy do wody utrzymamy się na jej powierzchni.

  10. Gdy w wodzie złapie nas bolesny skurcz mięśni nie wolno wpaść w panikę. Wzywajmy pomocy, gdy jest ktoś kto może jej udzielić. W przeciwnym razie trzeba położyć się na plecach, spokojnie oddychać i spróbować zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie.

Ostatnie komentarze