25 lut / Wiktora, Cezarego

Krotoszyn. Kobierska do modernizacji

Autor: M.P. 28 cze 11:00
Pękające budynki, wyrwy w drodze i hałas spowodowany samochodami jeżdżącymi po dziurawej nawierzchni – to wszystko ma się w końcu skończyć.

Stan Kobierskiej w Krotoszynie woła o pomstę do nieba. I to od lat. Droga jest pełna wyrw i nierówności, a mieszkańcy okolicznych posesji skarżą się, że z powodu ciężkich samochodów przejeżdżających drogą – w tym autobusów miejskich – niszczeją ich budynki.

- Powoduje to niszczenie budynków i pękanie ścian co wywołane jest przez pojazdy wjeżdżające w koleiny oraz przez autobusy i ciężkie samochody – wskazywał już jakiś czas temu, Jarosław Kubiak, radny powiatowy.

„Stan jest zły”

Z sytuacji na Kobierskiej zdają sobie sprawę również drogowcy.

- Stan techniczny jezdni jest zły, liczne wykruszenia, nierówności oraz obniżenia i deformacje są spowodowane znacznym zwiększeniem natężenia ruchu drogowego oraz udziałem w nim autobusów – przyznają pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Krotoszynie.

I – jak podkreślają – remontu wymagają również chodniki. - Są w stanie technicznym dostatecznym lub złym – oceniają.

Pomogła gmina

Do tej pory jednak nic nie dało się z tym zrobić. Bo powiat – mówiąc wprost – nie miał pieniędzy na modernizację Kobierskiej. Z pomocą po raz kolejny przyszła jednak gmina Krotoszyn, która zaoferowała 50-procentowe wsparcie finansowe.

- Zabezpieczyliśmy w sumie w obu budżetach około 500 tys. zł. Inwestycja dofinansowana będzie po połowie – mówi Krzysztof Jelinowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Krotoszynie.

Remont drogi i chodników

Modernizacja Kobierskiej ma zostać przeprowadzona na całej długości ulicy – od skrzyżowania z Koźmińską do skrzyżowania z Więźniów Politycznych. Istniejąca nawierzchnia ma zostać wyfrezowana, a na niej zostaną położone warstwy wiążące i ścieralne z mieszanek mineralno – bitumicznych. Po obu stronach jezdni powstaną chodniki z kostki brukowej betonowej o grubości 6 centymetrów, a na wjazdach do posesji – 8 centymetrów.

Będzie bezpieczniej i ciszej

Zdaniem drogowców – modernizacja sprawi, że okolicznym mieszkańcom w końcu przestaną przeszkadzać przejeżdżające drogą pojazdy.

- Projektowana modernizacja nawierzchni ma na celu zwiększenie nośności nawierzchni, poprawę równości, polepszenie odwodnienia jezdni oraz zwiększenie standardu przejazdu oraz poprawienie bezpieczeństwa ruchu. Nowa nawierzchnia zmniejszy wielkość hałasu oddziaływającego na otoczenie – podkreślają drogowcy.

Jedna oferta

W przetargu na modernizację Kobierskiej w Krotoszynie wystartowała tylko jedna firma. Oferta złożona przez lokalne przedsiębiorstwo Gembiak – Mikstacki mieści się w zabezpieczonej na ten cel kwocie, więc – jeżeli w dokumentach wszystko będzie się zgadzać – wszystko wskazuje na to, że zostanie wybrana.

365.736,40 zł brutto zaproponowała krotoszyńska firma Gembiak – Mikstacki za modernizację Kobierskiej w mieście.

Ostatnie komentarze