03 cze / Leszka, Tamary, Karola

Kierowco, ureguluj światła bezpłatnie

Autor: M.P.

„Kierowco! Nie oślepiaj!” to akcja organizowana wspólnie przez krotoszyńską komendę policji i lokalne stacje kontroli pojazdów.

- Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W okresie jesienno-zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych – mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

 

I podkreśla, że światła w samochodzie nie tylko służą do oznaczania pozycji pojazdu na drodze, ale również do oświetlania drogi i pobocza.

- Od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi, i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła – wylicza Piotr Szczepaniak.

 

Dlatego też w dniach 25 i 26 października kierowcy będą mogli bezpłatnie skontrolować i uregulować oświetlenie w swoich samochodach.

Stacje kontroli pojazdów, które biorą udział w akcji:

Krotoszyn:

ul. Zamkowy Folwark 1

ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 12

u. Koźmińska 124 A

ul. Ostrowska 157

ul. Ostrowska 221

 

Koźmin Wlkp.:

ul. Borecka 58

ul. Wierzbowa 25

Krotoszyńska 31

Zduny:

ul. Łacnowa 48

 

Rozdrażew:

ul. Parkowa 1

ul. Koźmińska 13

 

Sulmierzyce:

ul. Świerczewskiego 28

 

Kobylin:

ul. Strzelecka 2

Stary Kobylin 11 D

Ostatnie komentarze