/ Urbana, Saturnina, Krzysztofa

Kiedy dziecko musi jeździć w foteliku lub na podkładce?

Autor: M.P. 04 cze 09:32
Przewożąc w samochodzie dzieci – musisz bezwzględnie zadbać o ich bezpieczeństwo. Mogą one podróżować tylko w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm – bez względu na wiek – musi być przewożone w foteliku lub na specjalnie do tego przystosowanej podkładce.

Co ważne – urządzenie to musi być dostosowane do wagi malucha. Przewożenie w foteliku lub na podkładce dziecka cięższego, niż wskazuje producent urządzenia jest niezgodne z prawem.

Od tej zasady są jednak pewne odstępstwa.

Jeżeli nasz pasażer ma co najmniej 135 cm wzrostu a jego waga przekracza 36 kg może być przewożony w pasach bezpieczeństwa. Odstępstwo to wynika z tego, że nie produkuje się fotelików i podkładek dla dzieci ważących więcej niż 36 kilogramów.

Drugi wyjątek stanowi przewożenie na tylnym siedzeniu samochodu trójki dzieci. Przepis dopuszcza trzeciego malucha – w wieku co najmniej 3 lat – przytrzymywanego jedynie za pomocą pasów bezpieczeństwa, ale tylko w przypadku gdy dwoje pozostałych dzieci jest w urządzeniach podtrzymujących i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podkładki.

Za przewożenie dzieci w sposób nieprawidłowy – czyli nieodpowiednio zapiętych, przewożonych w urządzeniu niedostosowanym do wagi i wzrostu dziecka w ogóle bez takiego urządzenia – grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych - mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji. 

 

Fot. KPP Krotoszyn

Ostatnie komentarze