18 wrz / Irmy, Stanislawa, Ireny

Jak zapobiegać wilgoci w łazience?

Autor: RED 04 lip 14:58
Łazienka jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na wilgoć w całym domu czy mieszkaniu.

Para powstająca podczas kąpieli wnika w ściany i sufit. Nie da się zatem uniknąć tego problemu, ale można przeciwdziałać negatywnym skutkom zawilgocenia.

Jak? Poprzez odpowiednie zabezpieczenia.

Najlepiej zadbać o izolację podczas budowy lub remontu łazienki. Wówczas możemy skorzystać z kilku możliwości: folia w płynie, zaprawa hydroizolacyjna lub masa uszczelniająca. Zanim jednak położymy warstwę izolacji przeciwwilgociowej, pamiętajmy o zastosowaniu preparatu gruntującego, co dodatkowo wzmocni powierzchnię i zabezpieczy ją przed wilgocią. Ponadto wybierając płytki do łazienki, zwracajmy uwagę na ich współczynnik nasiąkliwości - najlepiej zdecydować się na takie, których nasiąkliwość określana jest na poziomie 3%.

Bardzo ważna jest także odpowiednia wentylacja. Usuwa ona nadmiar wilgoci, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co również zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. W niewielkich łazienkach wystarczy wentylacja grawitacyjna, czyli zastosowanie popularnej kratki wentylacyjnej. Dodatkowo zastosować możemy wentylatory mechaniczne. Montuje się je w kanałach wywiewnych lub w kratkach.

Pamiętajmy także, aby w drzwiach łazienkowych znajdowały się otwory, które również służą wymianie powietrza między łazienką a pozostałą przestrzenią domu czy mieszkania.

Ostatnie komentarze