27 lut / Gabriela, Anastazji

Idą zmiany w opłacie za śmieci. Znamy szczegóły.

Autor: alf 18 gru 16:21
Wprowadzenie nowych zasad naliczania stawek opłaty za odbiór śmieci ma w planach „Eko Siódemka”. Te miałyby wejść w życie w drugim kwartale przyszłego roku. Czy będzie drożej?

Głównym powodem zmian w opłacie za śmieci, ma być „nieuczciwość” mieszkańców, którzy zdaniem „Eko Siódemki”, robią związek w konia.

Prowadzone były pierwsze rozmowy w tym temacie na zgromadzeniu „Eko Siódemki”, gdyż jest problem z pozyskaniem od wszystkich mieszkańców opłat za śmieci. Część ludzi się „wypisuje” twierdząc np. że się wyprowadza bądź wyprowadzają się członkowie rodzin czy że są w delegacjach. Natomiast my nie mamy żadnej prawnej możliwości zweryfikowania tego – wyjaśnia Dariusz Dębicki, przewodniczący Zgromadzenia Związku Międzygminnego „Eko Siódemka”.

Dlatego „Eko Siódemka” chce uzależnić wysokość wnoszonych opłat za śmieci, od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Taki zabieg ma ukrócić przede wszystkim „nieuczciwe” praktyki mieszkańców, a z drugiej strony, zwiększyć wpływy do kasy związku.

Zaś założenie „Eko Siódemki” jest takie, aby dzisiejszej opłacie za śmieci – 18 zł od osoby miesięcznie – odpowiadały 3 metry sześcienne zużytej wody na osobę.

Z wyliczeń „Eko Siódemki” wynika, że około 20% mieszkańców, których gospodarstwa domowe zlokalizowane są na terenie zarządzanym przez „Eko Siódemkę” a więc – w Krotoszynie, Kobylinie, Zdunach, Sulmierzycach i Cieszkowie – miga się od płacenia za śmieci.

Więcej szczegółów w "Gazecie Krotoszyńskiej". 

Ostatnie komentarze