19 wrz / Januarego, Konstancji, Teodora

Krotoszyn. „Nie wziąłem żadnej łapówki”

Autor: alf 13 lut 13:11
Rozbudowa szpitala wydłuży się o kilka miesięcy. Za niedotrzymanie terminu, kar wykonawcy jednak nie naliczono. Jak się tłumaczy starosta?

Niemal 25 mln zł kosztować ma wybudowanie nowego skrzydła szpitala w Krotoszynie, przy Mickiewicza. Prace miały się zakończyć w styczniu br., ale po budowie szpitala w Krotoszynie ciągle krzątają się budowlańcy, bo do czerwca wydłużono termin realizacji robót. Co się stało? Skąd taki poślizg?


Dogadali się ws. rozbudowy szpitala w Krotoszynie 

Na początku stycznia władze powiatu podpisały aneks do umowy z wykonawcą prac - konsorcjum spółek z Poznania - Komputronik Biznes oraz Lider. Wydłużyli mu termin robót o pół roku. Jednocześnie nie naliczając żadnych kar np. za nieterminowe wykonanie inwestycji. Zaś protokole związanym z owym aneksem odnotowano, że wykonawca prac, w dziennikach budowy ma udokumentowane, iż opóźnienie nie nastąpiło z jego winy. A starosta jednoznacznie zaznacza.

 

Uprzedzam pytanie. Nie wziąłem i nie przygarnąłem sobie żadnej łapówki za nienaliczanie kar wykonawcy robót – mówi starosta krotoszyński, Stanisław Szczotka.

 

Władze powiatu wyjaśniają, że podpisując aneks chciały uniknąć scenariusza, że z budowy skrzydła szpitala w Krotoszynie schodzi wykonawca, a prace stają w miejscu.

 

W Gnieźnie szpital 11 lat się rozbudowuje i końca nie widać. Wykonawca zszedł z budowy i nie ma wykonawcy. U nas też mógł zejść - ostrzega starosta.


To zaważyło na terminie rozbudowy szpitala w Krotoszynie  

Z kolei opóźnienia w rozbudowie szpitala w Krotoszynie wynikać miały m. in. z błędnie zaprojektowanego jednego z pomieszczeń technicznych, gdzie znajdować mają się urządzenia do obsługi umieszczonych na dachu szpitala w Krotoszynie klimatyzatorów, które kolidowały z trasą przelotu śmigłowca LPR. Co także zablokowało wykonanie części prac wewnątrz obiektu. W sumie uzbierało się tu 131 dni obsuwy. Do tego doszły jeszcze niesprzyjające warunki atmosferyczne m. in. silny wiatr, który uniemożliwił pracę żurawiom budowlanym. To dało kolejne 14 dni opóźnienia.

 

Do tego występowały kolizje, bo się okazało, że nigdzie w planach nie ma zaznaczonej kanalizacji deszczowej, sanitarnej i sieci niskiego napięcia, na co wykonawca się natknął, a co dało nam kolejnych 28 dni opóźnienia. W sumie tych dni uzbierało się 170. I one nie mogły być obłożone karą, bo tę nakłada się wówczas, kiedy termin nie jest dotrzymany z winy wykonawcy, a tu winy wykonawcy nie było – zwraca uwagę starosta.

 

Obecnie nowe skrzydło szpitala w Krotoszynie jest w pełni zamknięte. Rozpoczynają się także prace wykończeniowe związane z odebraniem wszystkich mediów niezbędnych do funkcjonowania szpitala i zamykaniem ścian. Po zakończeniu budowy skrzydła szpital w Krotoszynie zwiększy swą powierzchnię o ponad 4.000 m2. W środku zostaną ulokowane oddziały mieszczące się obecnie przy Bolewskiego m. in. ginekologia, położnictwo i oddział dziecięcy, onkologia i sale operacyjne.

Ostatnie komentarze