29 mar / Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Czy wszystkie zlikwidowane fermy drobiu były zarażone ptasią grypą?

Autor: alf 22 sty 10:44
Dotychczas na terenie Wielkopolski zanotowano 4 ogniska ptasiej grypy. Zutylizowano tysiące sztuk drobiu. Zaś w eter poszła informacja, że na jednej z ferm, ptasiej grypy nie było.

Wirus H5N8 tzw. ptasiej grypy, do tej pory zaatakował cztery hodowle drobiu w Wielkopolsce. Ostatnie dwa przypadki ptasiej grypy odnotowano na fermie kaczek rzeźnych w Ostrowie Wlkp. oraz fermie kaczek w Słaborowicach (gm. Ostrów Wlkp., pow. ostrowski). Co potwierdziły wyniki badań Instytut Weterynarii w Puławach. Zaś likwidacją ognisk ptasiej grypy zajęły się służby weterynaryjne.

 

W pierwszym przypadku do utylizacji przeznaczonych zostało 9.5 tys. sztuk kaczek rzeźnych – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

 

Tymczasem gruchnęła wiadomość, że na jednej z ferm drobiu, która została przeznaczona do likwidacji, zwierzęta nie były zarażone ptasią grypą. Co na to służby wojewody wielkopolskiego?

 

W każdym z przypadków, gdzie likwidowana była populacja drobiu, mieliśmy do czynienia ze zjadliwym wirusem ptasiej grypy. Natomiast na początku stycznia br., na fermie kaczek zlokalizowanej w Zamościu (powiat ostrowski), padło 2.5 tys. sztuk drobiu. Okazało się jednak, że zwierzęta zostały zagłodzone przez właściciela fermy. Teraz sprawą zajmuje się prokuratura – wyjaśnia Tomasz Stube.

Ostatnie komentarze