30 maj / Ferdynanda, Karola, Jana

Co wolno, a czego nie - pytania i odpowiedzi

Autor: KS 27 mar 15:07
Od 25 marca wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się. Obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia. Można natomiast przemieszczać się w celach bytowych, zdrowotnych i zawodowych.

Ograniczenia nie dotyczą:

  • dojazdu do pracy

  • wolontariatu – np. jeśli pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać

  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Możesz wyjść na zakupy do sklepu czy apteki, wyjść na spacer z psem czy opiekować się bliskimi.

Więcej o ograniczeniach przeczytasz tutaj.

Tymczasem przedstawiamy najczęstsze pytania dotyczące ograniczeń wraz z odpowiedziami opracowanymi na podstawie publikacji dostępnych na stronach rządowych.

 

Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?

Do soboty 11 kwietnia 2020 r.

Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?

„Podejmujemy tę decyzję po to również, żeby kupić sobie czas. Kupujemy czas dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc” - Mateusz Morawiecki, premier RP.

Ograniczenie przemieszczania się i organizowania zgromadzeń ma na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Dzięki temu do szpitali nie trafi jednocześnie duża grupa chorych i służba zdrowia ma szansę lepiej zająć się tymi, którzy trafią do szpitali. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której np. w ciągu tygodnia, do szpitali trafiłoby kilkadziesiąt tysięcy osób wymagających intensywnej opieki medycznej.

Czy komunikacja miejska może funkcjonować normalnie?

Nie zawieszono funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

Tak, ale tylko w zakresie limitu osób. Wprowadzono nowe zasady - na danym terenie, lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Poszczególne diecezje zachęcają do korzystania z transmisji nabożeństw w telewizji oraz internecie. Biskupi wydali także dyspensę od uczestnictwa w nabożeństwach w trakcie obowiązywania ograniczeń.

Co z pogrzebami?

Ograniczenia uczestnictwa dotyczą również pogrzebów. W tym wypadku do limitu 5 osób nie zalicza się oprócz osób sprawujących kult religijny także osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami. Oznacza to, że możesz – w razie potrzeby zakupić nawozy czy pasze dla zwierząt.

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie i drogerie pozostają otwarte.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

Tak. Ograniczenia nie dotyczą sytuacji, kiedy poruszamy się w razie potrzeby pomocy innym. Mogą to być nasi najbliżsi, ale również np. starsze osoby, którym chcemy pomóc. Ograniczenia nie dotyczą działalności wolontariuszy działających w związku z COVID-19

Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak. Zasady pracy restauracji pozostają bez zmian. Ciągle będzie można więc zamawiać jedzenie „na wynos”.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Można wyjść na spacer – ale z zachowaniem ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Do lasu można iść tylko, jeżeli nie wprowadzono tam zakazu wstępu. Unikać należy miejsc, gdzie przebywać może więcej osób. Jednak zaleca się, aby wyjścia takie ograniczyć do minimum.
Nie można natomiast korzystać z placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Za przebywanie na placu zabaw może grozić mandat nawet do 5 tys. zł

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?

Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?

Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Ostatnie komentarze