reklama
reklama

Krotoszyn. Pracownicy IPN odkryli dwie zbiorowe mogiły [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Na początku kwietnia na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego przy ulicy Rawickiej w Krotoszynie Instytut Pamięci Narodowej prowadził prace archeologiczne zmierzające do odnalezienia szczątków żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej "Warta", na czele której stał ppor. Zygmunt Borostowski „Bora”. Znaleziono dwie zbiorowe mogiły.
reklama

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej poszukiwało szczątków żołnierzy walczących z komunistami. Na terenie byłego cmentarza ewangelickiego przy ulicy Rawickiej w Krotoszynie trwały prace archeologiczne. 

W dniach 3-7 kwietnia br. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawcze na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Krotoszynie. Ich celem było odnalezienie szczątków ppor. Zygmunta Borostowskiego „Bory” i jego podkomendnych, którzy zginęli 26 maja 1946 r. w obławie między Benicami a Starogrodem (gm. Krotoszyn). Tego dnia, wraz z dowódcą, zginęło 7 podkomendnych, a kilku zostało aresztowanych. Ciała zmarłych w wyniku odniesionych ran miały zostać złożone w kaplicy szpitala miejskiego w Krotoszynie, a później wywiezione i ukryte w nieznanym miejscu - informują pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. 

Jedna z relacji wskazywała, że prawdopodobnym miejscem pochówku ppor. Zygmunta Borostowskiego „Bory” i jego podkomendnych może być właśnie cmentarz ewangelicki przy ulicy Rawickiej w Krotoszynie. Dlatego to właśnie tam odbywały się prace archeologiczne. 

Krotoszyn. Pracownicy IPN odkryli 12 szkieletów

Pracownicy IPN odkryli dwie zbiorowe mogiły, w których w sumie było 12 szkieletów. Przypuszczają, że w jednej z mogił mogą znajdować się poszukiwani żołnierze. 

Podczas prac w opisanym miejscu odkryto dwie mogiły zbiorowe, zawierające kolejno siedem i pięć szkieletów. Ciała zostały złożone do jam grobowych w sposób odbiegający od regularnych pochówków. Nie znaleziono również przy nich żadnych przedmiotów. Można przypuszczać, że w jednej z mogił mogą znajdować się poszukiwani żołnierze. Podjęte szczątki zostaną przekazane do badań antropologicznych i próby identyfikacji genetycznej - relacjonują pracownicy IPN. 

W drugim grobie - według relacji krotoszyńskiego muzeum - mogą znajdować się ciała pięciu jeńców schwytanych pod Benicami i rozstrzelanych dwa tygodnie później.

Do tej pory sądzono, że ich zwłoki pogrzebano w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym przy ulicy Raszkowskiej. Ta sprawa również wymaga przeprowadzenia kolejnych badań. Wszystkie odnalezione szczątki ekshumowano i przekazano do odpowiednich laboratoriów - informują władze Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. 

Liczne groby ewangelików na terenie byłego cmentarza

Podczas badań prowadzonych na terenie byłego cmentarza odnaleziono także mogiły krotoszyńskich ewangelików. 

Warto dodać, że przeprowadzone na obszarze dawnego cmentarza poszukiwania potwierdziły, że wciąż znajdują się na nim liczne pochówki krotoszyńskich ewangelików. W mogiły te w trakcie badań i ekshumacji nie ingerowano – warto o tym pamiętać wyprowadzając tam swoje czworonogi. Z terenu cmentarza zabrano przy okazji do naszego muzeum resztki tablic i płyt nagrobnych, które były do tej pory rozrzucone po nekropolii - wskazuje krotoszyńskie muzeum. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama