09 lip / Lukrecji, Weroniki, Zenona

Zniesienie zakazu handlu w niedziele?

Autor: Redakcja 24 mar 08:21
Zniesienia zakazu domagają się Pracodawcy RP. Twierdzą, że przymusowe zamykanie sklepów w określone dni miesiąca negatywnie wpływa nie tylko na zyski, ale także na pensje pracowników.

Tylko ostatnie niedziele miesiąca są w tym roku handlowe. Wyjątek stanowią te dwie bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie i jedna przed Wielkanocą (tzw. Palmowa). Teraz zakupy w siódmy dzień tygodnia zrobicie dopiero 31 marca.

Coraz częściej jednak pojawiają się opinie, że ograniczenia w handlu powinny być wycofane. Ponoć wcale nie wpłynęły na polepszenie sytuacji na rynku handlowym małych sklepów – a taki był m. in. zamysł. Zniesienia zakazu domagają się też Pracodawcy RP. Twierdzą, że przymusowe zamykanie sklepów w określone dni miesiąca negatywnie wpływa nie tylko na zyski, ale także na pensje pracowników. No i wywołuje niezadowolenie klientów. Zwracają również uwagę na nierówne traktowanie różnych grup zawodowych.

- Rodzą się pytania - dlaczego restauracje, uczelnie dla studentów zaocznych, stacje benzynowe itp. mają działać, gdy inni nic nie robią? Równie uzasadnione są inne pytania: Dlaczego pracownicy innych branż mogą zarobić dodatkowe pieniądze za pracę w niedzielę, a handlowcom się tego zabrania? - wyliczają Pracodawcy RP.

Zwolennicy utrzymania zakazu z kolei podkreślają, że przynajmniej ludzie zatrudnieni w marketach mają wolne niedziele.

 

Ostatnie komentarze
Popularne w Handel