Reklama

Reklama

Ubezpieczenie OC a tablice tymczasowe - co warto wiedzieć?

Opublikowano: czw, 23 gru 2021 08:29
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Ubezpieczenie OC a tablice tymczasowe - co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Ważne ubezpieczenie OC, obok dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i ważnego przeglądu technicznego jest jednym z niezbędnych elementów do poruszania się po drodze w Polsce. Co jednak w sytuacji sprowadzenia auta z zagranicy i czekania na wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych? Czy w takiej sytuacji można poruszać się po drodze takim samochodem? Tak, jednak powinniśmy zaopatrzyć się w tymczasowe tablice rejestracyjne.

Reklama

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ważne ubezpieczenie OC jest rzeczą podstawową dla wszystkich kierowców. Właściciele pojazdów powinni o nie dbać, bo brak posiadania ważnej polisy OC może skończyć się negatywnymi konsekwencjami. Wszystkie zarejestrowane auta, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, muszą mieć aktualne ubezpieczenie OC. Jego rola to przejmowanie odpowiedzialności finansowej przez firmę ubezpieczającą za szkody wyrządzone przez osobę kierującą ubezpieczonym autem. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za niemiłe zdarzenie nie musi wypłacać odszkodowania z własnych środków.

Czasami mają miejsce sytuacje, że trzeba sprawdzić czy ubezpieczenie OC samochodu jest nadal aktualne. Taka weryfikacja staje się koniecznością wtedy, gdy:

  • kupujemy auto używane
  • uczestniczymy w zdarzeniu drogowym

Samochód sprowadzany z zagranicy a ubezpieczenia OC - o czym warto pamiętać?

Wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych to niezwykle istotna czynność, ponieważ dzięki nim można sprowadzić samochód z zagranicy, który nie ma już ważnych tablic rejestracyjnych. Wydział komunikacji wydaje w takiej sytuacji tablice rejestracyjne tymczasowe będące ważne przez okres 30 dni. Gdy termin ten minie, wówczas jesteśmy zobowiązani do zwrócenia otrzymanych tablic w Wydziale Komunikacji, w którym - jeśli dopełnimy wymaganych formalności - dokonamy rejestracji samochodu i zdobędziemy niezmienne tablice rejestracyjne. Bez względu na to, czy dokonujemy zakupu auta w Polsce, czy za granicą, konieczne jest wykupienie polisy. Wówczas mamy 2 opcje do wyboru – krótkoterminowe lub całoroczne ubezpieczenie.

Warto też zdecydować się na ubezpieczenie OC online. W końcu ubezpieczenie samochodu online pozwala uniknąć kolejek i zaoszczędzić cenny czas. Internetowy kalkulator OC pomoże szybko wyliczyć wysokość składki. Dodatkowo, kalkulator ubezpieczeń OC w kilka minut obliczy zakres ubezpieczenia OC oraz obliczy wysokość składki dla naszego auta w wielu towarzystwach, co pozwoli z łatwością trafić na korzystne ubezpieczenie auta. Jeśli szukasz więcej porad i informacji dot. ubezpieczeń OC, które okażą się przydatne i pomogą w wyborze odpowiedniej polisy, zajrzyj na: http://specjalistka.net/. W końcu dla posiadaczy pojazdów mechanicznych ubezpieczenie samochodu to bardzo ważna kwestia!

Próbne tablice rejestracyjne - kiedy możemy je wyrobić?

Auto, które zostało kupione za granicą i zostało tam wyrejestrowane, nie posiada formalnie żadnych tablic rejestracyjnych, mimo że może mieć doczepione stare numery z kraju pochodzenia. Co zatem robić w takiej sytuacji? Jeśli zależy nam na poruszaniu się autem powinniśmy zająć się wyrobieniem tymczasowych tablic rejestracyjnych.

Próbne tablice rejestracyjne są wydawane w przypadku, gdy doszło do zakupu samochodu sprowadzanego z zagranicy, nie zarejestrowanego w żadnym kraju. Jeśli chcemy otrzymać tymczasowe tablice rejestracyjne, musimy być w posiadaniu następujących dokumentów:

  • potwierdzenia zapłaty akcyzy;
  • zagranicznego dowodu rejestracyjnego;
  • dokumentu, który potwierdza własność auta (faktura, umowa sprzedaży);
  • zagranicznych tablic rejestracyjnych lub oświadczenia o ich braku;
  • dokumentu, który potwierdza opłatę celną lub informacji o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej dla pojazdu zakupionego spoza granic Unii Europejskiej;
  • dowodu osobistego lub - w przypadku reprezentowania firmy - wydrukowanego KRS-u.
Jeśli chodzi o samochód tymczasowo zarejestrowany w naszym kraju, możemy wykupić krótkoterminową polisę OC, która jest zawierana na 30 dni.

Więcej niezbędnych informacji o tablicach rejestracyjnych znajdziesz na: tablice tymczasowe - http://specjalistka.net/tablice-probne-a-ubezpieczenie-oc/.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE