Ubezpieczenie drogowe - różnice pomiędzy OC a AC?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Ubezpieczenie drogowe - różnice pomiędzy OC a AC? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Ubezpieczenie OC to tylko jedno z wielu możliwych zabezpieczeń, z których skorzystać może kierowca. To jednak jedyne, które ma on obowiązek wykupić. Wszystkie pozostałe są dobrowolne. To jednak przede wszystkim one chronią wykupującego.

Ubezpieczenie drogowe - obowiązkowe czy nie?

Ubezpieczenie OC to najpopularniejszy rodzaj ubezpieczenia drogowego, o jakim się mówi. Przede wszystkim ze względu na to, że ubezpieczenie to jest obowiązkowe, a jego brak w razie kolizji lub wypadku może być naprawdę dotkliwy. Warto jednak pamiętać również, że to ubezpieczenie AC oraz pozostałe formy ochrony skierowane są przede wszystkim na zabezpieczenie ewentualnych następstw wypadków w samochodzie wykupującego je kierowcy. OC chroni osobę, której my jako kierowcy wyrządziliśmy szkodę. Z OC opłaca się między innymi koszty napraw samochodu, który z naszej winy uległ uszkodzeniu. Warto tę świadomość mieć, kiedy udajesz nie do ubezpieczyciela i wybierasz między różnymi pakietami ochrony dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Rodzaje ubezpieczeń drogowych

Czym się różni OC od AC? To ubezpieczenia autocasco chronią ciebie na wypadek np. uszkodzenia samochodu w kontakcie z innym samochodem lub zwierzęciem. Jeśli bierzesz udział w wypadku drogowym i co gorsza jesteś za niego odpowiedzialny, to wtedy uruchamiane jest twoje OC, aby opłacić szkody poszkodowanej przez ciebie osobie. Twoje szkody opłacane są albo z OC sprawcy albo z twojego własnego AC. Możesz także skorzystać z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz asistance. Warunki każdego dodatkowego ubezpieczenia warto sprawdzać szczegółowo. Możesz to zrobić np. na https://porownywarki-ubezpieczen.pl/

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Warto walczyć o możliwie najniższą cenę ubezpieczenia OC. Ty bowiem z tego ubezpieczenia nic nie masz, poza oczywiście spełnieniem ustawowego obowiązku wykupienia OC. Dzisiaj cena OC nie przekłada się w żaden sposób na lepszą bądź gorszą ochronę, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem wszyscy ubezpieczyciele muszą OC wypełnić w tym samym zakresie. Polica OC przeznaczona jest w całości na poniesienie kosztów likwidacji szkód, które ty jako kierowca wyrządziłeś osobom trzecim. OC chroni cię jedynie w takim zakresie, że nie musisz tych kosztów opłacać z własnego portfela. 

Ubezpieczenie autocasco (AC)

AC jako ubezpieczenie samochodu może być już bardzo różne. Tutaj zakres ubezpieczenia za każdym razem może być inny. Zawsze więc przed podpisaniem umowy warto dokładnie prześledzić, do czego w jej ramach zobowiązuje się ubezpieczyciel. Najczęściej autocasco obejmuje odszkodowanie wynikające z:

  • zniszczenia pojazdu w wyniku kolizji z innym pojazdem, przedmiotem, osobą czy zwierzęciem,
  • zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie,
  • działania sił natury,
  • zdarzeń losowych,
  • działań czynników termicznych lub chemicznych.
Nie każde AC obejmuje natomiast odszkodowanie na wypadek kradzieży. 

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

NNW to ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni cię na wypadek poniesienia uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci w czasie ruchu pojazdu, a także wsiadania, wysiadania, ładowania, postoju, naprawy. Obejmować NNW może kierowcę oraz podróżujących z nim pasażerów. Również i to ubezpieczenie nie jest w Polsce obowiązkowe, natomiast coraz więcej kierowców się na nie decyduje. 

Ubezpieczenie assistance

Polisa assistance to wsparcie w awaryjnych sytuacjach. Kiedy niespodziewanie na trasie samochód odmówi współpracy, możesz liczyć na szybkie holowanie, auto zastępcze czy refundację kosztów noclegu. Tak samo jednak jak w przypadku AC czy NNW, zakres tego ubezpieczenia zależy od konkretnej umowy z ubezpieczycielem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy