Reklama

Ubezpieczenie AC a kradzież samochodu - co musisz wiedzieć?

Opublikowano: śr, 9 cze 2021 07:59
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Ubezpieczenie AC a kradzież samochodu - co musisz wiedzieć? - Zdjęcie główne

ubezpieczenie AC | foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Ogólnodostępne statystyki policyjne mówią o tym, że liczba kradzieży samochodów z roku na rok sukcesywnie maleje. Rośnie świadomość użytkowników na temat wszelkich zabezpieczeń, a działania służb mundurowych są znacznie sprawniejsze. Nie można jednak bagatelizować tej kwestii, ponieważ utrata samochodu może wiązać się z dużymi stratami, zwłaszcza wtedy, gdy nie był on właściwe ubezpieczony na taką okoliczność. Co należy wiedzieć o polisie AC? Kiedy jest potrzebna, a kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczeń?

Reklama

Ubezpieczenie OC z AC czy bez?

Na samym początku należy podkreślić, że ubezpieczenie OC nie chroni nas przed potencjalną kradzieżą. Jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, to warto wykupić ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Takim produktem jest polisa AC.

Istnieją jednak różne jej formy, np. minicasco. Jest ona okrojoną wersją AC, lecz jej cena zazwyczaj jest dużo niższa. Zanim ostatecznie podpiszemy umowę z ubezpieczycielem warto sprawdzić OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Podane są tam wszelkie zasady i zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie auta, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, dostępnej na: ubezpiecz-auto.biz.

Jakie ubezpieczenie od kradzieży wybrać?

Jak można się domyślić, najtańsza polisa AC może nie być najlepszym wyborem, z racji węższego zakresu ubezpieczenia. Aby AC zapewniło odpowiednie odszkodowanie, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników, a w tym:

  • Sumę ubezpieczenia – w tym wypadku wartość pojazdu nie ulega zmianie przez okres trwania umowy. Nawet w ostatnim miesiącu jej trwania w przypadku kradzieży otrzymamy odszkodowanie, które będzie równe wartości auta z dnia zakupu polisy;
  • Udział własny w szkodzie – to czynnik, dzięki któremu możemy obniżyć cenę ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kradzieży odszkodowanie zostanie pomniejszone o umowną kwotę. Na przykład jeżeli udział własny wynosi 10 %, a należne nam odszkodowanie 50 000 zł to otrzymamy od ubezpieczyciela 45 000 zł.

Samochody o znacznej wartości warto objąć ochroną AC ze stałą sumą ubezpieczenia. W przypadku kradzieży ubezpieczyciel wypłaca kwotę zgodą z wartością auta w dniu umowy. Jest ona obliczana na podstawie eksperckich katalogów, gdzie baza samochodów jest uporządkowana, biorąc pod uwagę podstawowe dane i średnią wartość sprzedaży modelu bez uwzględniania np. dodatkowego wyposażenia. Więcej można dowiedzieć się na: http://ubezpiecz-auto.biz/jakie-ubezpieczenie-ochroni-nasz-samochod-przed-kradzie/.

Jeżeli posiadamy starszy samochód o niskiej wartości i nie potrzebujemy ochrony od częściowych szkód, to warto zastanowić się nad wcześniej już wspomnianym minicasco (AC mini). To ubezpieczenie, które posiada znacznie węższy zakres usług, jednak chroni nas przed takimi zdarzeniami jak:

  • Kradzież,
  • Działania żywiołów (powódź, grad),
  • Pożar.

Wyłączenie od odpowiedzialności ubezpieczyciela

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacać nam odszkodowania. Wszelkie zdarzenia tego typu zapisane są w umowie. Spośród nich wymienić możemy:

  • Kradzież na terytorium Białorusi, Rosji czy Ukrainy;
  • Kradzież samochodu po zgubieniu kluczyków;
  • Kradzież auta wskutek wyraźnego zaniedbania kierowcy (np. pozostawienie kluczyków w stacyjce);
  • Kradzież pojazdu wskutek nienależytego zabezpieczenia (np. niewłączenie alarmu).

Samo zgubienie kluczyków nie stanowi podstawy odmowy odszkodowania, gdy fakt ten został zgłoszony do ubezpieczyciela. Wówczas należy również wymienić zamki lub przekodować je.

Warto również sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wymaga w umowie stosowania dodatkowych zabezpieczeń samochodu.

Umowa może również zawierać opcję „konsumpcji sumy ubezpieczenia”. Oznacza to, że przy wystąpieniu więcej niż 1 szkody w danym roku ubezpieczeniowym, suma kolejnej wypłaty odszkodowania zostanie pomniejszona o ilość środków wcześniej wypłaconych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE