Reklama

Jesienna konserwacja oczka wodnego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Jesienna konserwacja oczka wodnego - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Żeby biotop w oczku wodnym mógł przetrwać zimę, należy usunąć ze stawu rozkładające się resztki roślinne oraz przedmioty, takie jak patyki, rośliny z ogrodu i kora ze ściółki przyniesione do oczka przez wiatr.

W ciągu roku woda w oczku jest mieszana za pomocą sprężarki powietrza, a gazy z gnijących roślin uwalniane są do powietrza. Jednak po zamarznięciu stawu trucizny pochodzące z gnijących roślin gromadzą się w oczku wodnym, ponieważ woda nie jest mieszana przez ryby, które zimą mają tendencję do trzymania się dna.

Ponadto, bakterie gnilne zużywają tlen i minerały, które są następnie rozpuszczane w wodzie i przyczyniają się do powstawania glonów.

Zapobieganie przedostawaniu się zieleni do wody

Jesienią należy dobrze oczyścić oczko - usunąć liście i pływające przedmioty z powierzchni wody oraz resztki roślin z dna oczka za pomocą odkurzacza do oczek wodnych. Następnie zakryć oczko wodne elastyczną siatką lub kratką z drobnymi oczkami. Rośliny na brzegu oczka należy przyciąć, a części roślin w oczku wodnym przyciąć nad poziomem tafli wody.

Urządzenia techniczne w oczku wodnym

W ciągu roku, resztki roślinne mogą być wysysane z dna oczka za pomocą pompy. Gdy temperatura spada, ryby schodzą na dno, gdzie spędzają całą zimę. Dlatego nie należy używać pompy w zimie, ponieważ będzie ona przeszkadzać rybom na dnie. Przed przykryciem oczka siatką należy oczyścić dno za pomocą nożyczek z długimi rączkami lub siatką. W okresie zimowym należy pozostawić w oczku kamień napowietrzający, który zapobiega zamarzaniu oczka wodnego. Wystarczy umieścić go bliżej tafli. Pompę należy wyjąć, gdy tylko temperatura wody spadnie poniżej 12°C. Pompę powierzchniową można pozostawić w oczku do czasu, zanim przestaną do niego wpadać liście. Usunąć wszelkie inne urządzenia, które mogłyby zostać zniszczone przez mróz – lampę UV i filtry - przechowywać w suchym miejscu. Należy także pamiętać o odpowiedniej konserwacji urządeń przed okresem zimowym – najlepiej zapoznać się z instrukcją załączoną do produktu.

Czy musimy wyciągać ryby z oczka?

Ryby z oczka należy umieszczać w akwarium, w piwnicy, gdzie temperatura będzie powyżej zera, tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko, że woda w oczku wodnym zamarzniedo dna. Natomiast jeśli sytuacja wygląda inaczej, ryby mogą spędzić nawet cały okres zimowy w stawie.

Jakie rośliny należy usunąć z oczka wodnego?

Z oczka wodnego należy wyciągnąć lilie wodne oraz wszystkie rośliny, które mogłyby zostać uszkodzone przez mróz. Umieścić rośliny w pojemniku z wodą i pozostawić je przez zimę w piwnicy, która nie zamarza.

Artykuł powstał we współpracy z jednym z największych specjalistycznych europejskich sklepów internetowych z akwarystyką invital.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE