Dlaczego elektryki płoną? Najczęstsze przyczyny pożarów aut elektrycznych

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego elektryki płoną? Najczęstsze przyczyny pożarów aut elektrycznych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera O tym słyszy się coraz częściej. Wizja płonącego elektryka działa na wyobraźnię i… doskonale przyciąga uwagę odbiorców. Czy poruszanie się pojazdem elektrycznym rzeczywiście jest tak dużym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa? Dlaczego elektryki płoną? Czy pożary aut elektrycznych zdarzają się tak często? Sprawdźmy!

Samochody elektryczne- czy rzeczywiście płoną tak często?

O pożarach samochodów spalinowych mówi się raczej niewiele. Przyczyną tego jest stosunkowo duża częstotliwość takich zdarzeń, które po prostu przestały być medialne. Kiedy jedna dojdzie do zapłonu samochodu elektrycznego, można przeczytać i usłyszeć o tym w niemal wszystkich mediach. Jak jednak wskazują statystyki, pożary samochodów z napędem elektrycznym zdarzają się naprawdę rzadko i o wiele rzadziej niż w przypadku pojazdów spalinowych. Poza tym, nawet, jeśli dochodzi do zapłonu, bardzo często ogień udaje się stłamsić w zarodku, a tym samym uniknąć poważnych zniszczeń całego samochodu. W sytuacji, gdy dochodzi do pożaru pojazdu spalinowego, zazwyczaj nie ma co ratować, bo dochodzi do wybuchu. Samochód elektryczny często wychodzi z pożaru bez szwanku.

Z czego wynikają pożary elektryków?

O tym słyszy się coraz częściej. Wizja płonącego elektryka działa na wyobraźnię i… doskonale przyciąga uwagę odbiorców. Czy poruszanie się pojazdem elektrycznym rzeczywiście jest tak dużym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa? Dlaczego elektryki płoną? Sprawdźmy!

Wbrew obiegowej opinii, nawet 80% pożarów pojazdów elektrycznych nie ma żadnego związku z baterią trakcyjną auta. Zazwyczaj pożar wynika z zaprószenia ognia przez użytkownika, np. z niedopalonego papierosa. Innym powodem mogą być źle wykonane, nieautoryzowane naprawy, które w skrajnych przypadkach skutkują znaczącym osłabieniem izolacji i zwiększają ryzyko ewentualnego zapłonu. Do pożaru może dojść, jeśli użytkownik wpina do gniazda zapalniczki urządzenia zewnętrzne słabej jakości. Czasem zdarzają się także wady zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Zdarzyć się może wadliwe ogrzewanie fotela, spięcia w instalacji czy zajęcie od płonącego obok samochodu. Najczęściej jednak pożary elektryków (więcej na https://mapaladowania.pl/blog/pozar-samochodu-elektrycznego/) są wynikiem celowego podpalenia. 

Warto zaznaczyć, że najrzadszą przyczyną pożaru elektryka jest sama bateria.

Pożary samochodów elektrycznych- czy można im zapobiegać?

Jednym ze sposobów zapobiegania pożarom samochodów elektrycznych jest wybieranie jedynie autoryzowanych serwisów do wykonywania wszelkich napraw, zwłaszcza tych związanych stricte z elektryką. Należy też używać osprzętu najwyższej jakości, bo tylko wówczas mamy pewność, że będzie on działał prawidłowo. 

Co zrobić, gdy wybuchnie pożar samochodu elektrycznego?

W przypadku pożaru samochodu elektrycznego stosuje się standardowe zasady postępowania. Oczywiście, w przypadku pożaru samochodu elektrycznego, jak i każdego innego, podstawą jest wezwanie straży pożarnej. Akcja gaśnicza wygląda zwykle dokładnie tak samo, jak w przypadku pojazdów spalinowych. W przypadku pożaru baterii akcja może trwać nawet kilka godzin. Jej ugaszenie jest trudne i wymaga zastosowania specjalistycznych środków. Samo ugaszenie płonącego samochodu to kwestia kilkudziesięciu minut.

Podsumowując- czy jazda samochodem elektrycznym jest mniej bezpieczna od jazdy samochodem spalinowym?

Nic bardziej mylnego. Liczba pożarów samochodów elektrycznych jest naprawdę niewielka i o wiele niższa niż pożarów samochodów spalinowych. Ryzyko pożaru samochodu elektrycznego jest jeszcze niższe, jeśli jest on używany zgodnie z przeznaczeniem i we właściwy sposób. O wiele wyższe jest ryzyko zapłonu samochodu spalinowego, o czym wciąż mówi się niewiele. Więcej informacji na ten temat zawiera strona mapaladowania.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE