Wynajmujesz mieszkanie w Krotoszynie? Poznaj swoje obowiązki!

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Wynajmujesz mieszkanie w Krotoszynie? Poznaj swoje obowiązki! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Na obu stronach umowy wynajmu mieszkania ciążą prawa i obowiązki. Ich świadomość jest bardzo ważna, gdyż pozwala uniknąć wielu nieporozumień między wynajmującym a najemcą. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, które planujesz odpłatnie udostępnić innym osobom, musisz wiedzieć, jak to zrobić zgodnie z prawem.

Podstawa prawna obowiązków wynajmującego nieruchomość

Obowiązki obu stron umowy najmu są określone przepisami Kodeksu Cywilnego oraz ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o prawach lokatorów. Aby mieć co do nich jasność, najlepiej zawrzeć je w zawieranym dokumencie. Będzie on podstawą do ewentualnych roszczeń w razie wystąpienia ewentualnych problemów.

W myśl przepisów wspomnianej ustawy wynajmującym jest właściciel lokalu czerpiący z tego zysk. Najemca to lokator, który z niego korzysta przez określony w umowie czas oraz w zamian za uiszczenie konkretnej opłaty.

Z jakich obowiązków musi się wywiązać wynajmujący nieruchomość?

Wynajmujący przede wszystkim musi wydać lokal w takim stanie, na jaki umówił się z najemcą. Do właściciela należy także obowiązek utrzymania tego stanu przez cały czas trwania umowy. Musi więc zapewnić sprawne działanie wszelkich instalacji i urządzeń związanych z lokalem.

Jak wygląda kwestia przeprowadzania napraw w mieszkaniu? Najemca musi niezwłocznie poinformować właściciela o konieczności ich wykonania, jeśli obciążą one wynajmującego. Jeśli więc uszkodzeniu uległo np. ogrzewanie czy instalacja wodociągowa, to lokator musi jak najszybciej przekazać taką informację. Koszty usunięcia awarii w takim przypadku leżą po stronie właściciela mieszkania.

Do obowiązków wobec najemcy można zaliczyć m.in.:

  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wymiana urządzeń grzewczych,
  • naprawę i wymianę wewnętrznych instalacji.
Wynajmujący musi także zadbać o terminowe wykonywanie przeglądów. Zaleca się również wymianę zamków do drzwi zewnętrznych w przypadku zmiany lokatorów.

Zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego – to musisz wiedzieć

Najem prywatny można podzielić na dwa rodzaje:

  • najem zwykły (tradycyjny),
  • najem okazjonalny.
Drugi z nich stosuje się przede wszystkim w celu ochrony właściciela przed nieuczciwymi najemcami. Daje on bowiem skuteczniejsze narzędzia pozwalające na usunięcie z lokalu nierzetelnych lokatorów. Najem okazjonalny dotyczy wyłącznie nieruchomości budynkowych oraz lokalowych. W przeciwieństwie do zwykłego nie może obowiązywać bezterminowo. Oznacza to, że w umowie musi być zawarta konkretna data. Najem okazjonalny może trwać jednorazowo maksymalnie 10 lat. Po tym czasie można zawrzeć umowę na kolejny okres.

Różnica dotyczy także obowiązku zgłaszania wynajmu do urzędu skarbowego. W przypadku tradycyjnej umowy nie jest to konieczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wynajmujący ma obowiązek opłacania podatku z tytułu dochodów z wynajmu. W przypadku przychodu do kwoty 100 000 zł wynosi on 8,5%. Nadwyżka jest opodatkowana na poziomie 12,5%. Zaliczki na podatek dochodowy muszą być przelewane na konto właściwego urzędu skarbowego. Wraz z końcem roku podatkowego niezbędne jest złożenie deklaracji PIT-28.

Zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego w 2024 roku dotyczy więc wyłącznie umów najmu okazjonalnego. Jest to konieczne w ciągu 14 dni od przekazania lokalu najemcy. Dodatkowo lokator może wnioskować o przedstawienie potwierdzenia zgłoszenia dokonanego przez właściciela nieruchomości.

Pamiętaj! W przypadku najmu okazjonalnego również ciąży na Tobie obowiązek odprowadzania zaliczki na podatek oraz złożenia deklaracji podatkowej. Stawki w 2024 r. są identyczne, jak w przypadku najmu tradycyjnego.

Nie funkcjonuje określony wzór wniosku do urzędu skarbowego, dlatego warto uzyskać szczegółowe informacje w konkretnej placówce. Zgłoszenie powinno zawierać następujące informacje:

  • dane personalne obu stron umowy najmu,
  • adres nieruchomości,
  • datę podpisania dokumentu,
  • datę przekazania lokalu,
  • podpisy obu stron.
Zgodnie z przepisami konieczne jest informowanie wyłącznie o zawarciu umowy najmu okazjonalnego. Oznacza to, że nie musisz powiadamiać urzędu skarbowego o jej wygaśnięciu czy rozwiązaniu przed terminem.

Czy warto zdecydować się na wynajmowanie swojego mieszkania?

Wynajmowanie mieszkania, którego jesteś właścicielem, to korzystne rozwiązanie, jeśli z niego nie korzystasz. Może być dodatkowym źródłem zarobku i to przez długi czas – gdy uda Ci się znaleźć solidnych najemców, którzy będą w nim mieszkać przez np. przez kilka lat. Jeśli myślisz o zakupie nieruchomości pod wynajem, zapoznaj się z cennymi informacjami zawartymi na stronie: https://rankomat.pl/zakup-nieruchomosci.

Wynajmowanie mieszkania wiąże się nie tylko z prawami, ale również z obowiązkami. Wywiązywanie się z nich jest niezwykle ważne, gdyż wymagają tego przepisy prawa. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed problemami związanymi z nieuczciwymi najemcami, zdecyduj się na zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Da Ci ona dodatkowe narzędzie, które zwiększy szansę na wyegzekwowanie należnych środków finansowych oraz usunięcie z mieszkania niepłacących lokatorów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE